St Joseph's Catholic Primary School, Thame

Inspired to be our best.....

The St Joseph's Local Governing Body

Governors may be contacted via the school office. For more information about our Governors, please click here

Foundation Governors

Appointed by the Archdiocese of Birmingham

Sue McGarry (Chair) - appointed 08 June 2020

Rob Harris (Vice Chair) - appointed 31 March 2017

Angela Briggs - appointed 4 December 2018

Jim Crisp - appointed 19 January 2018

Richard Hawkins - appointed 31 March 2017

Kate Weir - appointed 16 October 2017

Parent Governors

Elected by Parents

Clare Tilley - appointed 17 January 2018

Daniel Weller - appointed 25th September 2019

Staff Governors

Elected by staff

Fiona Dyer - appointed 17 June 2013

Rosie Gowers, Principal - Ex officio

Clerk: Martin Pounce

The Local Governing Body has three main sub-committees. Terms of reference for each sub-committee may be seen by clicking on the links below:

Curriculum Committee

Resources Committee

Admissions Committee

 

Local Governing Body attendance at meetings for academic year 2019-2020